Az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghirdetett csontok és ízületek világhete október 12-én az arthritisz világnapján kezdődik. Ez a hét nemcsak a csontok és ízületek megbetegedéseire emlékeztet bennünket, hanem a megelőzés és a korai diagnózis fontosságára is.

Számos csont- és ízületi betegséget ismerünk, a legismertebbek az osteoporosis (csontritkulás), artrózis (ízületi porckopás) és az ízületi gyulladás.
A csontritkulás egy olyan megbetegedési forma, mely során a csonttömegben fokozatosan csökken a kalciumtartalom, aminek következtében a csont fragilissá, törékennyé válik. A betegség lassan, észrevétlenül alakul ki, miközben az első jele egy enyhe terhelés okozta csonttörés is lehet. A kockázati tényezők közé sorolhatóak az ülő életmód, a mozgáshiány, dohányzás, nem megfelelő kalcium, magnézium, D-vitamin bevitel, a rendszeres alkoholfogyasztás, és a magasabb életkor.
Az artrózis egy olyan megbetegedés, amelynél csökken az ízületi porc tömege és rugalmassága. Tünetei az ízület környéki bőrpír, az ízület merevsége, az ízület érintésével járó érzékenység vagy fájdalom, az esetleges mozgás közbeni ízületi „nyikorgás” . Esetenként
az ízületek peremén kialakulhatnak csontkinövések (osteophyták), melyek a mozgás korlátozásával járnak. Az artrózis leggyakrabban a térd és csípőízületben jelentkezik. Az artrózis kockázati tényezői közé soroljuk az ízületek mértéken felüli terhelését, az elhízást, az egysíkú mozgástartományokat, és a magasabb életkort.
Az ízületi gyulladás egy autoimmun gyulladásos megbetegedés, amelyben az immunrendszer sejtjei a saját ízületi szöveteit támadják meg. Az ízületi gyulladás bármely életkorban előfordulhat. A megbetegedés rendszerint a kisméretű, a testben szimmetrikusan elhelyezkedő ízületeket támadja meg. Az ízületek megmerevednek és fájnak. Az ízületek fokozatosan deformálódnak, a nagyobb ízületek is begyulladnak, és csökkenni kezd a mozgásképesség. A betegség tartós fogyatékossághoz vezethet.
A legfontosabb a megelőzés
A csontritkulás megelőzésében a legfontosabb a kalcium, magnézium, D-vitamin megfelelő bevitele, valamint az optimális testsúly megőrzése mellett fontos a rendszeres testmozgás is.
Fontosak továbbá az olyan készítmények (étrend-kiegészítők) melyek, glükózamin-szulfát és kondroitin tartalmának köszönhetően, támogatják a porcregenerációt.
A tengeri halakban, lenmagolajban vagy lenmagban található Omega-3 zsírsavak
hozzájárulnak az ízületi gyulladások megelőzéshez.
Ne feledkezzen meg a mozgásról!
A legmegfelelőbb és legtermészetesebb mozgás a gyors gyaloglás. Megfelelő még az úszás,
kerékpározás, de különösen alkalmas a nordic walking, ami jelentősen növeli a gyaloglás hatékonyságát.
Egészséges, vitaminokban, ásványi anyagokban, és értékes tápanyagokban gazdag étrenddel,
elegendő és rendszeres testmozgással, a megfelelő testsúly megtartásával, pihenéssel, a dohányzásról való leszokással és az alkoholfogyasztás mérséklésével eredményesen csökkentheti az ízületi porckopást és az ízületi gyulladások kialakulásának kockázatát.
https://www.annabis.hu/products/egeszseges-mozgas/